Wydarzenia kultualne

72 lata temu, 25 maja 1948 r., o godz. 21.30 strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany rotmistrz Witold Pilecki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., żołnierz Armii Krajowej, oficer, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach działający w ramach 8 Armii brytyjskiej 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz z ze znajdującym się na nim klasztorem.

Zapraszamy dzieci i młodzież z żoliborskich szkół do udziału w 6. edycji konkursu fotograficznego „Drzewa – świadkowie historii”, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy - Oddział Żoliborz-Bielany.

19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię, w tym roku wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się w przestrzeni Internetu.

W ramach akcji "Bibliotekarze Czytają Dzieciom" pracownicy Biblioteki Publicznej dz. Żoliborz nagrali serię filmów, w których czytają najpiękniejsze pozycje literatury beletrystycznej adresowane do dzieci i młodzieży.