29-10-2018

Wystawa o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Ekspozycja składająca się z 30. paneli przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz (kierownik Referatu Edukacji Historycznej w warszawskim oddziale IPN) we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego). Żoliborski wernisaż wystawy miał miejsce 29 października 2018 r. w Forcie Sokolnickiego w obecności wielu gości zaproszonych przez Krzysztofa Buglę, burmistrza Żoliborza, ppłka. Andrzeja Kamińskiego, Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa Śródmieście oraz Społeczną Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Burmistrzu Dzielnicy Żoliborz. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

***

Jeszcze nie tak dawno pamięć o Nim starano się za wszelką cenę wymazać z historii. A dziś Jego nazwisko znane jest na pięciu kontynentach. I tak już zostanie. Żył w czasach, w których historia dramatycznie doświadczała państwa i narody, a jednostki stawiała przed koniecznością podejmowania ekstremalnie trudnych życiowych wyborów. To właśnie osobiste wybory rotmistrza, jako Polaka i żołnierza, sprawiły, że został zaliczony przez historyków do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w okresie II Wojny Światowej.

Życie Witolda Pileckiego to pasmo patriotycznych aktów odwagi, które czynią zeń postać wyjątkową, niepowtarzalną. Należy wszakże zauważyć, że najbardziej znany jest jako ten, który DOBROWOLNIE DOŁĄCZYŁ DO ŁAPANKI PRZEPROWADZONEJ PRZEZ OKUPANTA NIEMIECKIEGO. NASTĘPNIE JAKO WIĘZIEŃ OBOZU KONCENTRACYJNEGO KL AUSCHWITZ ZORGANIZOWAŁ KONSPIRACJĘ OBOZOWĄ (ZOW) PODPORZĄDKOWANĄ ZWZ/AK. Taki ochotnik był tylko jeden. Ujęty został na Żoliborzu 19 września 1940 roku przez prowadzących obławę Niemców. Mieszkał wówczas w al. Wojska Polskiego w domu opatrzonym numerem 40. Przytoczony wyżej fragment inskrypcji pochodzi z tablicy upamiętniającej ten fakt. Nie dziwi zatem, że postać Witolda Pileckiego przywoływana jest w szeregu najwybitniejszych polskich bohaterów zasłużonych w walce o niepodległość ojczyzny.

Rok 1920, lata 1939 – 1945 i okres 1945 – 1948.