13-11-2018

Sto lat po odzyskaniu niepodległości

Piękna, podniosła, a jednocześnie radosna żoliborska uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapisze się trwale na kartach historii naszej dzielnicy.

Żoliborz uczcił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w niepowtarzalnej atmosferze, która z pewnością pozostanie na długo w pamięci i sercach uczestników dzisiejszej uroczystości. Na inaugurację obchodów tej doniosłej rocznicy punktualnie o godzinie 12 w Parku im. S.Żeromskiego wybrzmiał zaśpiewany wspólnie z „całą Polską” Mazurek Dąbrowskiego, wywołując przy tym ogromne wzruszenie wśród zgromadzonych kilku pokoleń żoliborzan. Wpisując się w tradycję zapoczątkowaną w dwudziestoleciu międzywojennym, dla godnego upamiętnienia rocznicy tej rangi, odsłonięty został Kamień Niepodległości ze szczególną inskrypcją - Pamięć. Wdzięczność. Hołd.

Kamień-pomnik, zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Marka Moderau, odsłonili w imieniu samorządu dotychczasowi zastępcy burmistrza Żoliborza, Grzegorz Hlebowicz i Michał Jakubowski w towarzystwie żoliborzan, Mirosławy Kowalewicz i Jacka Baurskiego, ze Stowarzyszenia Zachować Pamięć. 

Dwaj mówcy, dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego i Marcin Łaszczyński z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, w uzupełniających się wystąpieniach skupili uwagę zgromadzonych na głównych faktach i postaciach procesu niepodległościowego. 

Zwieńczenie stanowił występ małżeńskiego duetu, Anny Bojarskiej-Urbanskiej i Marka Urbańskiego, który wręcz porwał uczestników uroczystości do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. Zarówno śpiew, jak i recytacje fragmentów poetyckich perełek przyjęte zostały entuzjastycznie. 

Zainteresowanie wzbudziła również gazeta „jednodniówka” wydana przez dzielnicę Żoliborz specjalnie na tę okazję – efekt uczniowskiego konkursu plastycznego i opisowego o tematyce rocznicowej. 

Poczty sztandarowe wystawiły trzy żoliborskie szkoły - XVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Limanowskiego oraz SP nr 65 im. Władysława Orkana. Stawili się również harcerze z ZHR.

Kwiaty złożyły delegacje żoliborskiego samorządu, Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji, Koalicji Obywatelskiej, żoliborskiego PiS i Kół „Gazety Polskiej” oraz Stowarzyszenia Żoliborzan, a także Marcin Łaszczyński z IPN.

Tuż po uroczystości odprawiona została msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Wieczorem zaś odbyły się dwa koncerty w kościołach na Żoliborzu - pw. św. Jana Kantego i św. Stanisława Kostki.

ŻOLIBORSKA TRADYCJA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

  • Kamienie Niepodległości na Żoliborzu – historia Dzielnicy upamiętniająca historię Polski. Trzy Kamienie upamiętniają rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów - kolejno: 15., 75. i 100. rocznicę. Pierwszy został odsłonięty 85 lat temu, drugi – 25 lat temu, dziś wspólnie odsłoniliśmy trzeci Kamień Niepodległości.
    Inskrypcje zawarte na każdym z nich z nich wpisane są w kontekst historyczny momentu posadowienia. Pierwsza oddaje satysfakcję, że Żoliborz odradza się z carskiej nicości jako wyśnione miasto. Druga pobrzmiewa emocją z odrzucenia peerelowskiego totalitaryzmu. Trzecia inskrypcja – Pamięć. Wdzięczność. Hołd. – w najszerszej formule zamyka naszą powinność wobec tych, którzy na różnych polach aktywności życiowej za cel stawiali odrodzenie ojczyzny. Nawiązuje przy tym do patriotycznej triady – Bóg. Honor. Ojczyzna., a także do fundamentu wychowania pokolenia Kolumbów – Ojczyzna. Nauka. Cnota.
    Lokalizacja posadowienia Kamieni Niepodległości – Park Żeromskiego położony w sercu naszej Dzielnicy, to miejsce bez którego dziś trudno wyobrazić sobie Żoliborz.
  • Żoliborz to nasze dziedzictwo! W 1918 roku, tu gdzie dziś rozpościera się Żoliborz Historyczny, hulał tylko wiatr po pustkowiach esplanady Cytadeli. Patriotyczny impuls i geniusz naszych przodków sprawił, że w tym właśnie miejscu postanowili zbudować nowoczesne i piękne miasto jako Pomnik Niepodległości. Tu, gdzie potężna twierdza przypominała nie tylko Warszawie, ale wszystkim Polakom, jaki los czeka niepokornych, na przekór temu miało zakwitnąć życie. Splot wydarzeń historycznych sprawił, że Żoliborz przez wiele lat nie mógł kultywować tej pomnikowej tradycji. Teraz nadeszła pora, by tę pamięć nie tylko kultywować, ale wręcz eksponować, wpisując ją w tradycję Święta Niepodległości. Pokolenie Polaków, któremu dane było przeżywać euforię odzyskania niepodległości, dało początek tej tradycji co wynika wprost z inskrypcji wyrytej na pierwszym kamieniu niepodległości.