pl en de fr

Urząd Dzielnicowy

Pod koniec października oddano do użytku wyremontowaną ulicę Felińskiego. Zakres prac objął wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni, progów zwalniających, wymienione zostały krawężniki oraz uporządkowano parkowanie. Ulica zyskała także dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

W październiku Stołeczny Konserwator Zabytków wpisał do Gminnej Ewidencji Zabytków m.st. Warszawy aż 89 nowych miejsc. Wśród tych „perełek” znalazło także 8 pozycji z Żoliborza.

Czy wiecie, że już wkrótce Żoliborz będzie miał własny recyklomat? Pojawi się on przy Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul Potockiej 1. W Warszawie stanie łącznie 10 nowych recyklomatów. Nowe maszyny pojawią się w mieście za 2-3 miesiące. Mają też działać szybciej i być mniej awaryjne.

Parówka, kanciak, kredens, berlinka... kto pamięta te nazwy tramwajów?? To one jeździły kiedyś po Warszawie. Na stołeczne ulice wkrótce ma wyjechać 213 nowoczesnych, klimatyzowanych, niskopodłogowych tramwajów. A o tym, jak będą wyglądać, mają zadecydować mieszkańcy stolicy.

Tramwaje Warszawskie uruchomiły w piątek, 25 października sondę, w której to Warszawiacy mają się wypowiedzieć, jak ma wyglądać nowy warszawski tramwaj.
Na stronie um.warszawa.pl/nowetramwaje mieszkańcy mogą wybrać jedną z trzech wersji. 

Głos można oddać także tradycyjnie w punktach obsługi pasażera Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie czekają specjalne ankiety oraz urny do wrzucania głosów. Warszawskich tramwajarzy można spotkać również w dziesięciu najczęściej uczęszczanych punktach przesiadkowych stolicy – m.in. przy Dworcu Wileńskim, na pl. Bankowym czy pl. Zawiszy. W tych miejscach również będą prezentowali propozycje wyglądu nowych tramwajów i pytali pasażerów o zdanie.

wariant a

wariant b

wariant c

Cała akcja potrwa do środy, 30 października, a wyniki głosowania będą znane na początku listopada.

Obecnie pracownicy Tramwajów Warszawskich wraz z producentem nowych tramwajów ustalają ostatnie szczegóły przed rozpoczęciem produkcji nawet 213 wagonów. Wykonawca przedstawił trzy warianty wyglądu przodu nowych pojazdów. Pierwsza wersja jest nieco drapieżna i podąża za nowymi trendami w projektowaniu samochodów i autobusów. Druga wersja przygotowana przez producenta nawiązuje do jednego z modelu stołecznych tramwajów. Z kolei trzecia wersja ma wiele krągłości, ale też śladem uśmiechu nawiązuje do dalekowschodnich motywów.

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na nawet 213 nowych tramwajów dla stolicy w czerwcu 2019 roku. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji możliwy będzie zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem wyprodukuje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł. 

Szanowni Mieszkańcy,

chcielibyśmy poznać opinie wszystkich mieszkańców dotyczące przyszłości Parku Sady Żoliborskie. Zgodnie z decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego nr 889/2019/PE-ZD-II z dnia 9.08.2019 r. usuniętych zostanie 41 drzew. Zostały one zakwalifikowane do usunięcia, ponieważ są zamierające, nierokujące szans na przeżycie, obumarłe, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. W zamian za usunięte drzewa, wykonane zostaną nasadzenia zastępcze w liczbie 43 sztuk. 

Zależy nam na tym, by poznać Państwa zdanie dotyczące rodzaju nowych nasadzeń oraz argumenty, które stoją za proponowanym rozwiązaniem. Zaznaczamy przy tym, że formularz nie ma charakteru ilościowego i nie służy do policzenia głosów, lecz do zebrania różnorodnych opinii wszystkich mieszkańców. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza do 25 listopada 2019.

Podsumowanie zebranych opinii zostanie opublikowane na stronie www.zoliborz.org.pl do końca grudnia 2019 roku. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie!

Załącznik:

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza