pl en de fr
15-06-2020

Tworzymy Dom Kultury na Żoliborzu

Po miesiącach analiz, rozmów Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy z przedstawicielami różnych instytucji i firm, rozważań możliwych scenariuszy, staje się realne utworzenie Domu Kultury na Żoliborzu. Utworzenie instytucji kultury w naszej dzielnicy to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez jej mieszkańców.

W ostatnich miesiącach Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy prowadził rozmowy z firmą Veolia – właścicielem budynku przy ul. Śmiałej 21, dotyczące możliwości przejęcia budynku, z myślą o jego adaptacji na dzielnicową instytucję kultury. Budynek przy ul. Śmiałej dysponuje powierzchnią użytkową blisko 550 mkw, z czego parter zajmuje powierzchnię 186,3 mkw, piętro – 190,4 mkw, a piwnica 171,5 mkw. Dodatkowo, do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 mkw.

Przejmowany w zarząd dzielnicy budynek Veolii, można zaadaptować na działalność kulturalną, spotkania, warsztaty i zajęcia w niedużych grupach. Posiada on także pomieszczenie z oddzielnym wejściem z zewnątrz, co umożliwia uruchomienie w nim punktu małej gastronomii lub zaadaptowanie na inne potrzeby, które wymagają oddzielnego/zewnętrznego wejścia. Przylegający do działki budynek ZGN o powierzchni użytkowej 140 mkw, pozwala na organizowanie w nim spotkań dla większej liczby osób. Cały obiekt przy ul. Śmiałej wyposażony jest w sieć wod-kan i doprowadzone są w nim wszystkie pozostałe media. Co istotne, budynek można także z łatwością dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Przejęcie budynku to pierwszy, najważniejszy krok, aby Żoliborz doczekał się swojego Domu Kultury. Przed nami jeszcze wiele pracy, w ostatnich dniach udało nam się dopełnić formalności związane z przejęciem budynku. Teraz przygotowujemy się do opracowania i rozpisania przetargu na projekt jego adaptacji pod potrzeby instytucji kultury oraz dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Równocześnie musimy rozpocząć działania w celu pozyskania funduszy na sfinansowanie zarówno projektu, jak i przebudowy obiektu. Chciałbym też, abyśmy wspólnie - razem z mieszkańcami wypracowali taki model działania naszej żoliborskiej instytucji kultury, który zaspokoi ich potrzeby i oczekiwania – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz

W lutym br., Zarząd Dzielnicy Żoliborz powołał zespół doradców ds. kultury, którego formuła zakłada, że ma to być ciało opiniotwórcze i doradcze, składające się z osób wywodzących się ze środowisk twórczych, posiadających interesujący dorobek artystyczny i związanych z Żoliborzem. Zarząd dzielnicy zamierza czerpać z ich wiedzy i doświadczenia w tworzeniu urozmaiconego programu oraz oferty kulturalnej dla mieszkańców Żoliborza zarówno teraz, jak i w nadchodzącym  procesie tworzenia lokalnej instytucji kultury m.in. poprzez konsultacje z mieszkańcami. Zarząd chce przy tym realizować projekty z zakresu edukacji i rozrywki, promować wśród społeczności lokalnej różnorodne formy kultury oraz popularyzować ją w wieloaspektowym zakresie na terenie dzielnicy.

Tworzymy Dom Kultury na Żoliborzu

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza