pl en de fr
26-06-2020

Zazieleniła się ulica Kaliny Jędrusik

Dokładnie miesiąc minął od rozpoczęcia prac na ulicy Kaliny Jędrusik. W tym czasie uszkodzone płyty chodnikowe zostały wymienione, założono nowe zieleńce. Posadzone zostały drzewa oraz liczne krzewy. Wkrótce ustawione będą płotki zabezpieczające zieleń przed dewastacją.

W czwartek, 25 czerwca odbył się odbiór prac realizowanych przez spółkę Dom Development na odcinku ulicy Kaliny Jędrusik do placu Czesława Niemena. O zmiany i zazielenienie ulicy zabiegali zarówno mieszkańcy, jak i zarząd Żoliborza oraz radna Izabela Rychter. Maciej Wiśniewski w imieniu mieszkańców opracował projekt w budżecie obywatelskim, a zarząd prowadził równolegle rozmowy z deweloperem, który budował osiedle mieszkaniowe po obu stronach Kaliny Jędrusik. Ostatecznie, dzielnica podpisała porozumienie z deweloperem, który zrealizował rewitalizację wschodniej strony ulicy, na wzór zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego.

Na remontowanej części ulicy posadzonych zostało 10 nowych platanów, ponad 400 krzewów irgi błyszczącej oraz ok 100 krzewów irgi poziomej, blisko 50 krzewów hortensji oraz ok. 65 krzewów forsycji. Ponadto, z inicjatywy mieszkańców zostały zakupione i założone treegatory do nawadniania drzew. Pojawiły się nowe ławki, stojaki na rowery oraz kosze na odpadki. Uregulowane zostało parkowanie. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, wkrótce pojawi się oznakowanie umożliwiające krótki postój na części chodnika, w okolicy sklepu spożywczego.

- Zarówno mieszkańcom, jak i Zarządowi Dzielnicy, zależy aby rozwój Żoliborza odbywał się w sposób zrównoważony, aby kluczową rolę w tym rozwoju odgrywała zieleń. Cieszę się z udanej współpracy mieszkańców, Zarządu Dzielnicy i spółki Dom Development, która zrealizowała projekt zielonej ulicy Kaliny Jędrusik. Mam nadzieję, że mieszkańcom spodobają się zaproponowane rozwiązania oraz odnowiona, estetyczna i bezpieczna przestrzeń miejska w tej okolicy – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Trwają przygotowania do zamontowania płotków typu ZOM, które mają zabezpieczyć świeżo założone zieleńce przed dewastacją. Tymczasowo, mieszkańcy przysłowiowo i dosłownie wzięli sprawy w swoje ręce sami, i w miejscach w których w przyszłości pojawią się płotki, wbili drewniane paliki.

- Jest nadzieja w akcji społecznej dot. dodatkowych wygrodzeń, która zawiązała się wśród mieszkańców (…) Chciałbym także podziękować naszemu konserwatorowi za ogarnięcie tymczasowych palików i jednocześnie poprosić – jak byście zauważyli, że któryś „wypadnie” i leży, to aby go bez krępacji wcisnąć ponownie. Podobnie tabliczki „Szanuj zieleń” – pisze na stronie zielonaulica.pl Maciej Wiśniewski, autor projektu „Zielona ulica Kaliny Jędrusik”.

Dodatkowo, także w ramach zwycięskiego projektu w budżecie obywatelskim, na ulicy Stanisława Dygata wybudowany został próg zwalniający z kostki betonowej. Projekt także został zrealizowany przez spółkę Dom Development w ramach współpracy z Zarządem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Rozwiązanie to na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

Kaliny Jedrusik 1

Kaliny Jedrusik 2

Kaliny Jedrusik 3

Kaliny Jedrusik 4

Kaliny Jedrusik 5

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza