pl en de fr

Urząd Dzielnicowy

Żoliborski ZGN rusza z autorską akcją mającą na celu zachęcanie mieszkańców lokali komunalnych do oszczędzania wody. Pierwszych 60 mieszkańców, którzy wypełnią formularz na stronie www.zgnzoliborz.waw.pl/dbamyrazem otrzyma bezpłatne urządzenie napowietrzające wodę. Domowy perlator pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 50 proc.

Postępujące zmiany klimatu, globalne ocieplenie, susza hydrologiczna, a co za tym idzie sukcesywne obniżanie poziomu wód gruntowych stwarzają z roku na rok zagrożenie okresowymi niedoborami wody. Wydaje się, że woda w kranie była, jest i będzie. Tymczasem woda jest bardzo cenna, a jej zasoby w Polsce kurczą się. Już w 2030 r. ilość wody użytkowej w Polsce ma być o 40 proc. niższa od zapotrzebowania na nią. To znaczy, że będziemy mieli prawie o połowę mniej wody do dyspozycji w codziennym życiu.

Dlatego już dziś ZGN Żoliborz chce zachęcić mieszkańców do rozsądnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania z myślą o przyszłości swojej i swoich najbliższych. Poprzez swoją akcję chce zwrócić uwagę na zasoby wody słodkiej, które nie są niegraniczone. Akcja ma także na celu rozwijanie świadomości oraz postaw proekologicznych wśród mieszkańców budynków zarządzanych przez ZGN.

Jak oszczędzać wodę?

  • Naprawiaj niesprawny kran. Nawet 13 litrów wody może wykapać cieknący kran.
  • 150-200 litrów wody pochłania kąpiel w wannie. Szybki prysznic to ¼ tego zużycia.
  • Zakręcaj kran podczas mycia zębów. Mycie zębów powinno zajmować co najmniej 2 minuty, a w tym czasie, przy odkręconym kranie, wypływa nawet 9 litrów wody.
  • Jeśli masz zmywarkę – nie zmywaj naczyń ręcznie. Zmywarka potrzebuje ok 10 litrów do umycia naczyń, które w przypadku zmywania ręcznego pochłonęłyby nawet 90 litrów.

Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również na zawartość naszego portfela.

Wystartowała 8. edycja budżetu obywatelskiego. W tegorocznej edycji mieszkańcy Żoliborza zgłosili 62 pomysły, a do głosowania dopuszczone zostały 32 projekty. Środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego na Żoliborzu w 2022 roku to 1 mln 871 tys. 502 zł.

Tylko do 29 czerwca br. można składać wnioski o oddłużenie mieszkania komunalnego. W ramach II edycji programu „Restrukturyzacja zadłużenia w mieszkaniach komunalnych” możliwe jest uzyskanie umorzenia nawet 60 proc. kwoty zadłużenia. Na Żoliborzu obecnie zawartych jest 118 umów o restrukturyzacji zadłużenia.

Ponad 732 tys. zł wyniosło wsparcie dla żoliborskich przedsiębiorców, którzy zmuszeni byli do ograniczenia swojej działalności z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń w ich działalności. Obniżane zostały czynsze za najem lokali z zasobów miejskich, dzierżawy nieruchomości, opłaty za koncesję na alkohol oraz na zajęcie pasa drogowego na postawienie ogródków gastronomicznych.

Stosunkowo późna i chłodna wiosna spowodowały znaczne opóźnienie wegetacji roślin. Tegoroczne zimowe opady śniegu dobrze zaopatrzyły podłoże w wodę, a wiosenne opady deszczu przyczyniają się do prawidłowego wykorzystania przez rośliny składników pokarmowych z gleby. Powoduje to, że jest ona dużo lepiej nawodniona i nadszedł optymalny czas na rozpoczęcie pierwszego koszenia traw na Żoliborzu.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza