pl en de fr
15-01-2021

Podsumowanie 2020: Kultura na Żoliborzu

Przejęcie budynku na siedzibę i rozpoczęcie przygotowań do utworzenia Domu Kultury na Żoliborzu, organizacja letnich wydarzeń plenerowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, odsłonięcia tablic upamiętniających ważnych mieszkańców Żoliborza, w tym reżysera Andrzeja Wajdę oraz organizacja uroczystości rocznicowych – to m.in. działania realizowane przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

- Dom Kultury na Żoliborzu to marzenie zarówno mieszkańców, jak i Rady oraz Zarządu Dzielnicy. Jesteśmy jedyną dzielnicą Warszawy, która nie posiada swojej instytucji kultury i dlatego, o to aby taka tutaj powstała, zabiegamy od początku kadencji. Żoliborz ma ogromny potencjał drzemiący w utalentowanych mieszkańcach, stąd na początek idea powołania zespołu doradców ds. kultury. W dalszym etapie chcemy angażować całą lokalną społeczność w tworzenie koncepcji i zakresu działań instytucji kultury, które sprostają zarówno oczekiwaniom mieszkańców, jak i wykorzystają możliwości lokalowe jakie ma dzielnica – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W czerwcu 2020 roku, dzielnica przejęła od firmy Veolia budynek przy ul. Śmiałej 21 z myślą o jego adaptacji na dzielnicową instytucję kultury. Dysponuje powierzchnią użytkową blisko 550 mkw., z czego parter zajmuje powierzchnię 186,3 mkw., piętro – 190,4 mkw., a piwnica 171,5 mkw. Dodatkowo, do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 mkw.

Wydarzenia kulturalne w pandemii

Przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa, na Żoliborzu zorganizowana została jedna impreza plenerowa – koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy, z okazji Dnia Kobiet. Były także „tradycyjne goździki” dla Pań i słodkości dla wszystkich mieszkańców. Kilka dni później w całym kraju wprowadzono pandemiczne obostrzenia i kolejne wydarzenia realizowane były z zachowaniem dystansu społecznego, reżimu sanitarnego oraz innych ograniczeń obowiązujących w danym momencie. Skromniej przebiegały więc obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, święto 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, jak i uroczyste odsłonięcia tablic poświęconych ważnym mieszkańcom Żoliborza.

Zdecydowanie zwiększyliśmy liczbę wydarzeń dostępnych online. W ten sposób, we współpracy z Centrum Nauki Kopernik,  przygotowaliśmy eksperymenty dla dzieci z okazji ich święta. Także koncert świąteczny z udziałem żoliborskich artystów do zobaczenia był w wirtualnym świecie. Internetowo  również gotowaliśmy świąteczne przysmaki z Maciejem Kuroniem. Za to rozdawane mieszkańcom świąteczne choinki były jak najbardziej prawdziwe.

Budżet Obywatelski

W tym roku dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego „Pień nadziei”, w ramach którego w Parku Kępa Potocka powstały trzy niesamowite rzeźby. Pnie chorych drzew, zamiast wycięcia zostały wykorzystane do upiększenia przestrzeni publicznej, a ich wykonawcą był artysta rzeźbiarz - Andrzej „Andre” Zawadzki.

Po więcej informacji zapraszamy do prezentacji pobierz tutaj

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza