pl en de fr
25-01-2021

Podsumowanie 2020 – ukończone kluczowe inwestycje

W 2020 roku Wydział Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ukończył trzy duże inwestycje: budowę budynku edukacji wczesnoszkolnej dla Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Mścisławskiej 1, przebudowę ul. Rydygiera na odcinku od ul. Matysiakówny do ul. Przasnyskiej oraz oddał do użytku Centrum Lokalne Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b.

- W 2019 roku pozyskaliśmy dodatkowe środki na realizację kluczowych żoliborskich inwestycji, dzięki którym w 2020 roku udało się ukończyć trzy duże inwestycje. Nadal realizujemy budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German i dokładamy starań, aby otworzyć tę placówkę dla dzieci tak szybko jak to możliwe – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. – Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy drugiego etapu budowy i liczę, że kolejne prace, które są jeszcze przed nami, pójdą bardzo sprawnie – dodaje.

W 2020 roku na inwestycje wydaliśmy 32 mln 299 tys. 570 zł, z tego 91 proc. to wydatki na inwestycje oświatowe, jak ukończenie budynku Szkoły Podstawowej nr 65, kontynuacja I etapu budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German, czy dostosowanie budynku SP nr 92 do wymogów bezpieczeństwa pożarowego. Natomiast na remonty przeznaczyliśmy 2 mln 001 tys. 956 zł, w tym wydatki drogowe stanowiły 53 proc. budżetu i wyniosły 1 mln 050 tys. 847 zł, a remonty w placówkach oświatowych kosztowały 843 tys. 433 zł.

Zakończone inwestycje

W październiku naukę rozpoczęły klasy 1-3 w nowym budynku Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Mścisławskiej 1. Znajduje się w nim 9 klas wyposażonych w tablice interaktywne oraz sala multimedialna, w których uczy się 250 dzieci, a także sale gimnastyczne z zapleczem szatniowym, stołówka i zaplecze kuchenne, świetlica z biblioteką oraz z miejsce relaksu dla dzieci. Wybudowany został również plac zabaw dla dzieci.

Wraz z końcem czerwca zakończyliśmy przebudowę ulicy Rydygiera, na długości 626 metrów na odcinku ul. Przasnyskiej do ul. Matysiakówny. W trakcie prac wybudowaliśmy ok. 410m ścieżki rowerowej i ok. 1010m chodnika. Wytyczone zostały nowe miejsca parkingowe, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych. W listopadzie zasadziliśmy 24 platany oraz ponad 3200 krzewów.

W grudniu prace od północnej strony ulicy Rydygiera, na odcinku od ul. Przasnyskiej do ul. Anny German rozpoczął deweloper – spółka Ruscus i wykonuje m.in. chodnik, ścieżkę rowerową, zatokę autobusową i zjazdy do posesji. Ma także zrewitalizować zieleń i postawić elementy małej architektury. Podobny zakres prac spółka zrealizowała na ul. Anny German na odcinku wzdłuż swojej inwestycji, dodatkowo odtworzyła trawnik po przeciwnej stronie ulicy Anny German i zabezpieczyła przed dewastacją wygrodzeniem typu ZOM.

We wrześniu działalność rozpoczęło Centrum Lokalne Żoliborz – wielofunkcyjna przestrzeń sąsiedzka. Budynek składa się z trzech pawilonów pełniących funkcję kulturalno–usługową, magazynu oraz miejsca zabaw dla dzieci. Obok budynku znajdują się urządzenia sportowe, w tym wielofunkcyjne boisko.

W realizacji

W 2020 roku ogłosiliśmy przetarg na realizację II etapu budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German. Do wykonania są m.in. roboty wykończeniowe III piętra, instalacja fotowoltaiczna, zagospodarowanie terenu oraz przebudowa fragmentu drogi. Zakończenie budowy I etapu planowane jest na 31 maja br. Szkoła ma pomieścić blisko 1000 uczniów (ok. 800 dzieci w szkole podstawowej i dla 150 dzieci w przedszkolu) oraz 150 osób personelu.

Inwestycje drogowe

Duży nacisk położyliśmy także na inwestycje drogowe poprawiające bezpieczeństwo i walory estetyczne. Wyremontowaliśmy ulicę Kłodawską, na której pojawiła się nowa nawierzchnia, krawężniki drogowe i opaski przykrawężnikowe. Wymieniliśmy ponad 240 starych i zniszczonych biało-czerwonych słupków na drogach gminnych na nowe „syrenki” historyczne lub współczesne. W wielu miejscach postawiliśmy dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające wjazd na chodnik i nielegalne parkowanie oraz zabezpieczyliśmy zieleń przyuliczną wygrodzeniami typu ZOM. Na ulicy Wyspiańskiego, Promyka oraz Wojska Polskiego pojawiły się też nowe ławki.

Po więcej informacji zapraszamy do prezentacji tutaj

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza