pl en de fr
28-01-2021

Sport w pandemii – podsumowanie 2020

Pandemia koronawirusa najmocniej wpłynęła na działalność sportową. Popularne imprezy i zajęcia sportowe na Żoliborzu odbywały się przy mniejszej liczbie uczestników, w warunkach ograniczeń sanitarnych, a część wydarzeń musiała zostać odwołana. Z 43 zaplanowanych w 2020 roku działań sportowych dla mieszkańców odbyło się 19 – wynika z danych Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

- Wydarzenia sportowe organizuje się zawsze z dużym wyprzedzaniem, często wymagają one wielomiesięcznych przygotowań, a rok 2020 nieustannie nas zaskakiwał. Żyliśmy w ciągłej niepewności czy uda nam się zrealizować nasze sportowe plany, w jaki sposób przeprowadzać zajęcia aby były one bezpieczne dla uczestników. Jak niwelować zagrożenia. Zintensyfikowaliśmy wprawdzie działania w zakresie sportu online, ale mamy świadomość, że wiele osób z różnych przyczyn i tak nie mogła korzystać z  tej formy rekreacji – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Ograniczenia spowodowane COVID-19 wpłynęły także na organizację i uczestnictwo w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży, z 49 zaplanowanych zawodów rozegranych zostało zaledwie 20. Z uwagi na konieczność zachowania dystansu społecznego, wprowadzanych ograniczeń dotyczących liczby osób mogących przebywać w jednym czasie w jednym miejscu, spadła także liczba uczestników wielu wydarzeń. Ograniczenia dotknęły przede wszystkim imprez biegowych, w Biegu Rotmistrza Pileckiego, w którym w 2019 roku wzięło udział ponad 700 osób, w 2020 pobiegło jedynie 196, a Bieg Flagi czy Mityng lekkoatletyczny im. Jana Mulaka zostały odwołane.

Pomimo, że odbyły się wszystkie zaplanowane zajęcia sportowe dla mieszkańców, to finalnie zrealizowano mniej godzin praktycznie z każdej formy zajęć. Na pandemii i wprowadzanych ograniczeniach straciły przede wszystkim sporty zespołowe i prowadzone w grupach. Z zaplanowanych 1297 godzin gimnastyki dla przedszkolaków odbyło się jedynie 739, podobnie było z gimnastyką i tańcem dla seniorów, na 447 godzin ćwiczono zaledwie przez 266. Znaczne zmniejszenie dotknęło także zajęć z judo, tanga argentyńskiego, jazdy na rolkach czy tenisa stołowego.

W efekcie organizacje, którym przyznano dotacje na realizację zajęć sportowych na Żoliborzu, zwróciły niewykorzystane środki w kwocie 60 tys. zł. Dotacje przyznane zostały m.in. na szkolenia sportowe w klubach, zajęcia i turnieje judo, gimnastykę, turnieje wioślarstwa i karate czy warsztaty jogi.

Tradycyjnie, w 2020 roku budżet Wydziału Sportu i Rekreacji w większości, bo aż 49 proc. został przeznaczony na dotacje dla organizacji i klubów sportowych, po 21 proc. stanowiły organizacja imprez i zawodów sportowo-rekreacyjnych (biegi uliczne, turnieje dla dzieci i młodzieży) oraz zajęcia dla mieszkańców (zumba, joga, gimnastyka, tenis stołowy, dzielnicowe eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży), 6 proc. to wydatki na realizację projektów sportowych z budżetu obywatelskiego, a na sport osób z niepełnosprawnościami przeznaczono 3 proc. budżetu.

Po więcej informacji zapraszamy do prezentacji ppt. pobierz

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza