pl en de fr
18-03-2021

Przebudowa ul. Rydygiera w całości zakończona

Ostatni etap przebudowy ul. Rydygiera za nami. Spółka Ruscus zakończyła swoją część prac na odcinku od ul. Anny German do ul. Przasnyskiej. Oddanych do użytku jest kolejnych 13 równoległych miejsc parkingowych w zatokach postojowych, co daje w sumie 62 miejsca na całej przebudowanej ulicy Rydygiera. Ponadto wybudowany został szeroki chodnik, ścieżka rowerowa i stojaki oraz przystanek autobusowy.

Przypomnijmy historię przebudowy tej ulicy, która w ostatnim czasie stała się najgłośniejszą inwestycją na Żoliborzu.

Dlaczego jest mniej miejsc parkingowych

Pierwotny projekt przebudowy ulicy Rydygiera powstał w 2014 roku. W 2017 roku w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy na wniosek mieszkańców odbyło się spotkanie, podczas którego postulowano o dokonanie modyfikacji w zaproponowanej wersji przebudowy ulicy. W jego wyniku do Zarządu Dzielnicy wpłynęły pisemne uwagi od lokalnych stowarzyszeń z konkretnymi propozycjami zmian, w efekcie których w Urzędzie rozpoczęto prace nad nową wersją projektu. Ostatecznie, zgodnie z przekazanymi uwagami i postulatami jezdnia została zwężona, chodniki poszerzone, ścieżki rowerowe poprowadzono po obu stronach jezdni, cześć miejsc do parkowania skośnego zastąpiono równoległym, przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni z zielenią miejską. Rozwiązania te wiązały się ze zmniejszeniem liczby 103 pierwotnie zaplanowanych  skośnych miejsc parkingowych do 62 równoległych i skośnych.

Przebudowa u. Rydygiera na odcinku od ul. Matysiakówny do ul. Przasnyskiej rozpoczęła się jesienią w 2019 i trwała do końca czerwca 2020 roku. Objęła łączną długość 626 metrów na odcinku ul. Przasnyskiej do ul. Matysiakówny. W trakcie pracy wybudowano ok. 410m ścieżki rowerowej i ok. 1010m chodnika. Na 62 miejsca parkingowe, 8 przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.

Przyuliczna zieleń

W listopadzie 2020 roku, na odcinku ukończonym przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy uzupełniliśmy zieleń. Posadziliśmy 24 platany klonolistne, w tym 15 szt. drzew platana klonolistnego „Pyramidalis” oraz ponad 3200 krzewów odmian: berberys Thunberga 'Green Carpet', berberys Thunberga 'Atropurpúrea Nana', krzewuszka cudowna WINE & ROSES 'Alexandra', dereń kanadyjski, trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’ i pęcherznica kalinolistna ‘Diabolo’.

Platany oraz krzewy posadzone zostaną także na odcinku ukończonym właśnie przez firmę Ruscus.

IMG 9530

IMG 9553

IMG 9567

IMG 9592

 

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza